Ciepłe ramki dystansowe w oknach PCV

Okna PCV montowane w nowych domach muszą być coraz bardziej energooszczędne. Wynika to m.in. z zapisów norm europejskich. Producenci okien oferują więc coraz to nowsze rozwiązania, których celem jest uzyskanie wysokiej termoizolacyjności stolarki okiennej. Nic więc dziwnego, że co chwilę pojawiają się innowacyjne technologie, które zmieniają oblicze plastikowych okien. Coraz częściej kupuje się więc okna PCV z wklejaną szybą czy takie wybudowane w technologii powerdur inside, w których nie ma już wzmocnień stalowych, a zainstalowane są wzmocnienia kompozytowe o niższej przewodności cieplnej. By pozbyć się mostków termicznych, czyli miejsc, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło, producenci okien proponują często tzw. ciepłą ramkę dystansową. Czy warto zdecydować się na okna plastikowe z takimi ramkami?

Okna PCV to naprawdę solidna stolarka okienna. Użytkownicy tych okien chwalą je za odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, funkcjonalność, estetykę. Jednak przede wszystkim okna PCV zyskały popularność na skutek oferowanych, bardzo korzystnych, parametrów technicznych. Plastikowa stolarka okienna może osiągać naprawdę doskonałe wyniki w odniesieniu do wartości współczynnika przenikalności cieplnej całego okna Uw. To bardzo ważne, zwłaszcza w budownictwie pasywnym, gdzie Uw musi być bardzo niskie. Na poziom współczynnika przenikalności cieplnej całego okna PCV ma wpływ także Ug, czyli współczynnik przenikalności cieplnej pakietu szybowego. Wartość tego parametru zależy m.in. od ilości tafli szkła, grubości tafli, wypełnienia międzyszybowego. Ale nie tylko. Ważna jest także obecność ciepłej ramki dystansowej. Co dobrze jest o niej wiedzieć? Zobacz jakie okna będą najlepsze na stronie okna Wrocław!

Czym jest ciepła ramka dystansowa?

Standardowo okna PCV wyposażane są aluminiowe ramki dystansowe. Niestety aluminium ma dość dużą przewodność cieplną, więc okna plastikowe z tymi elementami traciły na termoizolacyjności. W związku z tym producenci okien zaczęli zastanawiać się nad alternatywnymi rozwiązaniami, które korzystnie wpłynęłyby na energooszczędność stolarki okiennej. I tak zaczęto stosować ciepłe ramki dystansowe, już nie wykonane z aluminium, ale ze specjalnych materiałów izolacyjnych czy nierdzewnej stali szlachetnej. Zadaniem ciepłych ramek dystansowych jest nie tylko oddzielenie szyb od siebie, ale przede wszystkim uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych.  

Dlaczego warto wybrać ciepłe ramki dystansowe?

Okna PCV z ciepłymi ramkami dystansowymi to o wiele bardziej energooszczędne produkty. Ciepło nie ucieka z domu, więc nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania pomieszczeń. Skutkiem są znacząco niższe rachunki za prąd. Bardzo ważne jest także to, że zastosowanie ciepłych ramek sprzyja utrzymaniu optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu, co także oddziałuje pozytywnie na samopoczucie domowników. Ciepłe ramki ponadto bardzo skutecznie zabezpieczają wypełnienie międzyszybowe, więc nie ma obawy, że gaz instalacyjny obecny we wnętrzu pakietu szybowego ulotni się. Dzięki temu, że na styku ramy z szybą panuje wyższa temperatura, nie ma także ryzyka kondensacji wilgoci w tych miejscach. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się grzyba czy pleśni, a jest to wyjątkowo niekorzystna sytuacja dla domowników, której należy zapobiegać. W wyniku zamontowania ciepłych ramek dystansowych wilgoć nie dostanie się także do środka szyby zespolonej, która mogłaby w takim wypadku stracić swoje właściwości izolacyjne.

Energooszczędne okna PCV

By okna PCV mogły być energooszczędne, stosuje się wiele nowoczesnych elementów i technologii. Wklejana szyba, eliminacja wzmocnień stalowych z profili, wypełnienie komór profili pianką poliuretanową to tylko niektóre możliwości. W przypadku okien bardzo ważny jest także pakiet szybowy. W końcu współczynnik przenikalności cieplnej szyby (Ug) w znacznym stopniu wpływa na energooszczędność całego okna PCV. By osiągnąć niskie Ug, producenci okien proponują zastosowanie ciepłych ramek dystansowych. Produkty te doskonale zabezpieczają krawędzie szyb zespolonych, dzięki czemu we wnętrzu domu panuje optymalna temperatura i wilgotność.

Dodaj komentarz