Mikrowentylacja w oknach PCV – czy warto?

Obecnie produkowana plastikowa stolarka okienna musi być nie tylko energooszczędna czy estetyczna, ale także funkcjonalna. O praktyczności okien PCV decyduje wiele elementów, np. zatrzaski balkonowe umożliwiające zatrzaśnięcie okna od zewnątrz czy ukryte zawiasy, które ułatwiają mycie okien. Ale to nie wszystkie możliwości. Okna PCV mogą mieć także tzw. mikrowentylację. To idealny sposób, by dostarczyć do konkretnego pomieszczenia świeże powietrze. Jest to bardzo ważne w domu, który ma być miejscem wypoczynku. Optymalny mikroklimat wnętrz zapewnia dobre samopoczucie domowników, dlatego nie powinno się lekceważyć kwestii właściwego przepływu powietrza. Co warto wiedzieć o mikrowentylacji? Gdzie najlepiej sprawdzą się okna PCV z tą funkcją? Zamów bezpłatną ofertę na tanie okna PCV na stronie Okna Wrocław!

Współczesne okna PCV są bardzo chwalone za niski współczynnik przenikalności cieplnej Uw, który jest wyznacznikiem energooszczędności stolarki okiennej. Szczelne okna to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie, gdyż ciepło nie ucieka przez nie ze środka domu na zewnątrz. Jednak przy tak szczelnych oknach należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Mogą w tym pomóc praktyczne nawiewniki automatyczne lub ręczne, ale także funkcja mikrowentylacji. 

Czym jest mikrowentylacja?

Okna PCV mogą być wyposażone w tzw. mikrowentylację. Jest ona inaczej nazywana mikrouchyłem. Polega na tym, że okno można minimalnie rozszczelnić. Szpara, która powstaje między skrzydłem okna PCV a jego ościeżnicą, to zaledwie kilka milimetrów. Standardowo jest to 6 mm, ale można zakupić okna o większym uchyle w zależności od potrzeb. Żeby zmniejszyć docisk skrzydła, wystarczy zazwyczaj ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji. Co ważne przy mikrowentylacji odchylenie skrzydła następuje równomiernie na całym jego obwodzie. Są nawet takie okna PCV, w których do rozszczelnienia dochodzi za pomocą napędów elektrycznych. Wówczas wystarczy albo wcisnąć przycisk na panelu dotykowym, albo skorzystać z pilota do zdalnego sterowania. W takim nowoczesnym rozwiązaniu można nawet ustalić, jak długo mikrowentylacja ma być załączona oraz jak często. 

Dlaczego warto korzystać z mikrowentylacji?

Mikrowentylacja bardzo przydaje się w pomieszczeniach, w których nie ma właściwej cyrkulacji powietrza. Efektem takiego stanu rzeczy może być np. kondensacja pary wodnej. Może to prowadzić do bardzo niekorzystnej sytuacji dla domowników, czyli pojawienia się grzyba czy pleśni w niewentylowanym pomieszczeniu. By uniknąć problemów z wilgocią, warto właśnie sięgnąć po mikrowentylację. W przypadku tego rozwiązania bardzo istotne jest także to, że mikrowentylacja, ze względu na niewielkie rozszczelnienie, nie powoduje wyziębiania się domu, o co mogą martwić się niektóre osoby kupujące po raz pierwszy stolarkę okienną. Mikrouchył jest właśnie po to, by doprowadzić do konkretnego pomieszczenia świeże powietrze, ale jednocześnie nie doprowadzając w nim do gwałtownego spadku temperatury. Co więcej mikrowentylacja sprawdzi się także podczas dni, kiedy panują niesprzyjające warunki pogodowe. Okna PCV z mikrouchyłem można bez problemów rozszczelnić, np. podczas deszczu czy śniegu.

Gdzie zastosować mikrowentylację?

Okna PCV z mikrowentylacją idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie zadbano o zainstalowanie prawidłowych systemów wentylacyjnych. Mikrouchył to doskonałe rozwiązanie np. do garażu, pralni czy innych pomieszczeń gospodarczych. Krótko mówiąc, mikrowentylacja powinna znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko nadmiernego gromadzenia się wilgoci, która mogłaby doprowadzić do pojawienia się grzyba i pleśni.

Optymalne rozwiązanie dla okien PCV

Funkcjonalne okna PCV to podstawa w każdym domu jednorodzinnym czy mieszkaniu. By zwiększyć praktyczność okien, dobrze jest je doposażyć. Wygodnym rozwiązaniem okazuje się mikrowentylacja. Pozwala ona na rozszczelnienie okna na całym obwodzie równomiernie o kilka milimetrów. Funkcja ta umożliwia swobodą cyrkulację powietrza bez niepotrzebnego wyziębiania pokoju. Okna PCV z mikrowentylacją warto zastosować w tych pomieszczeniach, gdzie może gromadzić się wilgoć.

Dodaj komentarz