Parapet wewnętrzny do okna PCV – jak wybrać?

Jeśli komuś marzy się przytulne, eleganckie wnętrze, musi dobrze przemyśleć zakup stolarki okiennej. Okna znacząco wpływają na całą aranżację pomieszczenia, dlatego ich nabycie nie powinno odbywać się w oparciu o chwilowy kaprys. Okna w domu będą służyć przez lata, a ponadto w pokoju są dobrze widoczne, więc zaopatrywanie się w pierwsze z brzegu produkty nie wpłynie pozytywnie na efekt końcowy. A przecież każdy chce mieć dom, do którego będzie się wracać z przyjemnością i podziwiać wszystkie obecne elementy, okna także. Obecnie prym wiodą okna PCV, które są bardzo estetyczne, a do tego charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, które można zamówić na stronie okna Wrocław. Ponadto są także tanie, co może okazać się kluczowe dla osób, które nie chcą zbytnio nadwyrężać budżetu przeznaczonego na wybudowanie domu czy remont mieszkania. Ale samo zaopatrzenie się w okna plastikowe to nie wszystko. Trzeba także wybrać odpowiedni parapet wewnętrzny.

Parapet wewnętrzny to ważna część okna. Może pełnić rolę nie tylko praktyczną, ale także estetyczną. Parapety zazwyczaj znajdują się tuż nad grzejnikiem, a więc również go zabezpieczają, a dodatkowo pomagają kierować ciepłe masy powietrza do wnętrza pokoju. Stanowią także ochronę dla ścian. Jest to ważne w sytuacji, gdy ktoś zapomni zamknąć okna, a na dworze rozpada się deszcz. Parapetu wewnętrznego nie może więc zabraknąć w żadnym pomieszczeniu, a najlepiej, jeśli jego zakup jest dobrze przemyślany, aby razem z oknem tworzył harmonijną całość.

Dopasowanie parapetu do okien PCV

Okna PCV same w sobie mogą stanowić ozdobę. Dziś dostępne są bardzo różne kolory okien, w tym także takie z okleinami drewnopodobnymi. Jednak wciąż największym zainteresowaniem cieszą się okna w kolorze białym, najbardziej uniwersalne. Jak dopasować parapet do takich okien? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że parapet wewnętrzny nie powinien być nabywany w oderwaniu od okna. Może wówczas dojść do tego, że skrajnie różne barwy ramy okna i parapetu po prostu nie będą razem dobrze wyglądać. Mogą nawet być zbyt rzucające się w oczy, a przecież trzeba jeszcze pamiętać, że niejednokrotnie do okien dopasowuje się także zasłony czy firanki. Wówczas może się okazać, że kolorów jest zbyt dużo i nie prezentuje się to estetycznie.

Białe okna PCV najlepiej będą współgrać z parapetami wewnętrznymi także wykonanymi z tego samego materiału. To proste i najtańsze rozwiązanie, choć nie każdemu przypadnie do gustu, zwłaszcza jeśli realizuje się eleganckie wnętrze. Wówczas warto zastosować np. drewniany parapet, ale także w jasnym kolorze, przykładowo pomalowany na biało. Ewentualnie można zdecydować się na jasny i delikatny parapet kamienny lub z konglomeratu. Do ciemniejszych ram okiennych można dobrać równie ciemny parapet, ale trzeba się wówczas liczyć z tym, że cała wnęka okienna może okazać się dość zaciemniona.

Zalety i wady różnych rodzajów parapetów

Okna PCV najczęściej mają parapety plastikowe. Dlaczego warto je wybrać? Są tanie, a do tego odporne na zarysowania, co może okazać się bardzo praktyczne, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Ponadto parapety z PCV są lekkie i bardzo łatwo je wyczyścić, podobnie zresztą jak całe okna PCV. Jednak plastik to nie jedyny materiał, z jakiego wykonuje się parapety wewnętrzne.

Parapety mogą być także drewniane. Nadają się nie tylko do okien drewnianych. Okna PCV także mogą je posiadać, ale muszą mieć wtedy odpowiednią barwę, np. być pomalowane na biało. Są droższe od parapetów plastikowych, ale też są bardziej stylowe i eleganckie. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają zabezpieczenia, np. lakierem, by nie straciły na wytrzymałości.
Inny rodzaj parapetów to parapety kamienne i z konglomeratu. Okna plastikowe także będą dobrze wyglądać w połączeniu z takimi parapetami. Parapety kamienne to jednak rozwiązanie dość drogie, w dodatku nie każdy kamień nadaje się na parapet. Na niektóre może źle oddziaływać wilgoć.

Parapety wewnętrzne to także ważna część okna. Czasami pełnią tylko funkcję ozdobną, innym razem praktyczną, np. w kuchni. Zawsze jednak trzeba dobrze przemyśleć, który materiał wybrać, by parapet spełnił swoją rolę i dobrze współgrał z konkretnym oknem.