Czym jest współczynnik przenikalności cieplnej profilu okna PCV?

Okna PCV składają się z wielu elementów. Ważna jest szyba, okucia czy uszczelki, ale przede wszystkim liczy się profil okienny. To on jest podstawą całej konstrukcji stolarki okiennej i jego wybór może rzutować na wydajność całego okna PCV. Nazywany jest inaczej ramą. Profile mogą być bardzo różnorodne, ale jedno jest pewne: profile są zawsze wielokomorowe. Kupując okna plastikowe, koniecznie należy zwrócić uwagę na profil, a przede wszystkim na jego współczynnik przenikalności cieplnej. Dlaczego jest tak istotny?

Nowoczesne okna PCV

Nowoczesnej stolarce okiennej stawia się wysokie wymagania. Nic w tym dziwnego, w końcu przepisy unijne jasno sugerują, że przyszłość należy do domów pasywnych. W takich budynkach niezbędną są specjalne okna, które skutecznie zatrzymają ciepło we wnętrzu domu. Produktami bardzo szczelnymi, a jednocześnie dostępnymi w atrakcyjnej cenie, są okna PCV. To one obecnie „przejęły” rynek okien i są najczęściej wybierane zarówno do budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego. Okna PCV mają wiele zalet: są trwałe, dźwiękoszczelne, wykazują wysoką odporność na wilgoć, a do tego charakteryzują się estetyką. Jednak to energooszczędność okien plastikowych głównie zadecydowała o jej stale rosnącej popularności. Wyznacznikiem energooszczędności okien jest współczynnik przenikalności cieplnej całego okna (Uw). Wpływ na wartość tego współczynnika ma m.in. współczynnik przenikalności cieplnej ramy (Uf), dlatego wybór odpowiedniego profilu okiennego to tak ważna kwestia. Zamów energooszczędne okna PCV w atrakcyjnych cenach z montażem na stronie okna Wrocław!

Czym jest współczynnik przenikalności cieplnej profilu okna PCV?

Współczynnik przenikalności cieplnej całego okna PCV (Uw) to zdecydowanie nie to samo, co współczynnik przenikalności cieplnej ramy (Uf). Warto o tym pamiętać, gdyż często sprzedawcy okien podają wartość właśnie Uf, a nie Uw swoim klientom. To Uw jest najważniejszym parametrem, jednak wartości Uf nie powinno się lekceważyć. Współczynnik przenikalności cieplnej ramy mówi o tym, ile ciepła ucieka przez ten element stolarki okiennej na skutek różnicy temperatur po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna PCV. W związku z tym oczywiste jest, że im współczynnik przenikalności cieplnej ramy jest niższy, tym lepiej, gdyż wówczas profil jest bardziej szczelny. Jednostką Uf jest W/(m2*K). Gdy dany profil okienny ma wartość Uf równą 1,0 W/(m2*K) lub mniejszą, wówczas mówi się, że taki profil jest energooszczędny i zdecydowanie sprawdzi się np. w budownictwie jednorodzinnym.

Od czego zależy wartość Uf?

Okna PCV mogą mieć różne współczynniki przenikalności cieplnej ramy. Najlepiej wybierać modele o niskim Uf, by zaopatrzyć się w energooszczędne produkty. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, z czego tak naprawdę wynika wartość tego parametru, a ma na nią wpływ wiele czynników. Przede wszystkim na poziom Uf oddziałuje ilość komór w danym profilu. Niektórzy sugerują, że im więcej komór, tym lepiej, jednak nie jest to do końca prawda. Okna PCV muszą mieć bowiem także odpowiednią głębokość zabudowy profilu, by zapewniły satysfakcjonującą termoizolacyjność. A zatem ilość komór musi iść w parze z głębokością profilu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są profile okienne o 5 lub 6 komarach z głębokością zabudowy około 80 mm.

Bardzo istotne są także zastosowane w profilach dodatkowe technologie. Jedną z nich jest technologia powerdur inside, dzięki której z profili usuwa się wzmocnienia stalowe, tworzące często mostki termiczne. W tej technologii stal zastępuje się kompozytami. Inna opcja to okna PCV z technologią foam inside. Jest to wypełnienie profili, już po zgrzaniu poszczególnych elementów, pianką poliuretanową.

Okna PCV muszą być energooszczędne, by spełniły swoje zadanie. Dzięki temu nie tylko oszczędza się pieniądze z powodu niższych rachunków za ogrzewanie, ale także zyskuje się optymalny mikroklimat w domu. Na energooszczędność okien plastikowych wpływa współczynnik przenikalności cieplnej ramy (Uf), który powinien być jak najniższy. Na wartość tego parametru oddziałuje ilość komór w profilu, głębokość zabudowy i zastosowane technologie.

Dodaj komentarz