Nikt nie lubi przebywać w mocno zaciemnionych miejscach oświetlonych jedynie sztucznym światłem, a tym bardziej w nich mieszkać. Naturalne światło wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zostało to udowodnione naukowo. Warto zadbać o ten aspekt wybierając odpowiednie okna.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli okien. Różnią się od siebie wyposażeniem, konstrukcją, szkleniem itd. W przypadku, kiedy interesują nas okna, które zapewniają jak największe doświetlenie pomieszczeń trzeba zwrócić uwagę na te rzeczy:
- Wysokość profilu ramy i skrzydła okna
- Transmisja (przepuszczalność) światła pakiety szybowego
- Osadzenie okna w wnęce okiennej
Wybór odpinanego systemu lub inaczej profilu okna ma bardzo duże znacznie. Im masywniejsza konstrukcja tym mniej światła będzie wpadać do naszego pokoju. Okna możemy podzielić na 2 rodzaje: otwierane i nieotwierane. W przypadku tych pierwszych, czyli otwieranych trzeba uwzględnić to, że takie okno będzie składało się z ramy i skrzydła. Sumarycznie taka stolarka będzie wyższa od okna nieotwieranego, które składa się tylko z ramy. Producenci stolarki okiennej prześcigają się w rozwiązaniach, które mają zapewnić jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń, tym samym projektując profile, które są coraz niższe.
Transmisja lub inaczej przepuszczalność światła pakietu szybowego to nić innego jak wartość określająca, ile światła „przepuści” dane szklenie do wewnątrz pomieszczenia. Im ta wartość jest wyższa tym więcej światła będzie wpadać do pomieszczenia”. W ofercie wartość tą można znaleźć przy rodzaju szklenia i będzie ona zapisana jako: „Light transmission” lub skrótem „Lt”. Standardowe pakiety dwuszybowe przepuszczają ok. 82% światła, natomiast pakiety 3-szybowe nieco mniej tj. ok. 74%. Bez wątpienia szklenie dwuszybowe zapewnia lepsze doświetlenie jednak trzeba pamiętać, że jest zimniejsze od szklenia trzyszybowego. W przypadku szkleń specjalnych takich jak: szklenie laminowane, hartowane te wartości będą nieco mniejsze.
Ostatnim aspektem jest osadzenie lub pozycja montażu okna w otworze. W przypadku wymiany okien problem praktycznie nie występuje, ponieważ nowe okna montowane jest w tym samym miejscu co stare, dosuwając ramkę okna do istniejącego węglarka. Ten aspekt montażu okien powinno się przemyśleć projektując nowy dom. Należy wziąć pod uwagę grubość muru i jego ocieplenia. W przypadku, kiedy zostało przewidziane grube ocieplenie należy rozważyć opcję montażu w warstwie ocieplenia wysuwając okna poza obrys muru. Unikniemy w ten sposób bardzo głębokich wnęk zewnętrznych, które nie dość, że wyglądają nieestetycznie to dodatkowo zabierają sporo naturalnego światła.