Okna PCV mogą być bardzo różnorodne. Kupujący stolarkę okienną mają do wyboru okna w różnym kształcie, mniej lub bardziej energooszczędne, ze szprosami, antywłamaniowe, wyposażone w praktyczne dodatki, np. stopniowany uchył. Współczesne okna PCV mogą mieć także rozmaite pakiety szybowe. Zazwyczaj osoby nabywające okna przede wszystkim zastanawiają się, czy wybrać pakiet 2-szybowy czy 3-szybowy, a może nawet zdecydować się na pakiet 4-szybowy. Ilość tafli szkła jest bardzo ważną kwestią, gdyż wpływa na poziom termoizolacyjności okna, ale to nie jedyne zagadnienie do przemyślenia. Liczy się także rodzaj szyby. Możliwości jest mnóstwo, od szyb przeciwsłonecznych po bezpieczne szyby laminowane VSG. Do kupienia są również szyby matowe. Czym są i kiedy warto je użyć?
Budownictwo jedno- i wielorodzinne musi być coraz bardziej energooszczędne. Wynika to z obowiązujących w Polsce europejskich norm. W związku z tym osoby budujące domy jednorodzinne czy inne obiekty w głównej mierze zwracają uwagę na termoizolacyjność stolarki okiennej. Wśród rekomendowanych produktów do domów energooszczędnych wymienia się przede wszystkim okna PCV, które nie tylko są bardzo szczelne, ale również odporne na działanie śniegu, wiatru czy deszczu, trwałe czy dźwiękoszczelne. Na funkcjonalność i estetykę plastikowej stolarki okiennej wpływa wiele czynników, ale bez wątpienia można do nich zaliczyć rodzaj użytego szklenia. Szyby można dobierać w zależności od potrzeb, gdyż producenci tego rodzaju produktów oferują bardzo różnorodne rozwiązania. Jednym z nich są praktyczne i eleganckie szyby matowe.
Szklenie matowe
Okna PCV mogą zostać wyposażone w szyby ze szkłem matowym, zwanym także szkłem typu satyna, które różnią się od standardowych szyb. Przede wszystkim szkło matowe nie jest w pełni przeźroczyste. Utrata przezierności wynika z procesu trawienia chemicznego kwasem, któremu jest poddawana jedna z powierzchni szkła przeźroczystego. Efektem jest lekko porowata, matowa tafla, prezentująca się wyjątkowo estetycznie i delikatnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że okna PCV ze szkłem matowym wymagają nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych – powierzchnia porowata szkła matowego szybciej się brudzi, a także nieco trudniej usunąć z niej zanieczyszczenia niż ze szkła gładkiego. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, że nie można sobie z tym poradzić. Szło matowe dostępne jest w różnych grubościach, więc nie ma problemu, by zamówić takie szkło o grubości 4 mm, jak i nawet 15 mm. Co więcej szkło matowe można uzyskać nie tylko ze zwykłego szkła przeźroczystego, ale np. ze szkła całkowicie odbarwionego czy szkła barwionego w masie. Do wyboru jest nawet tzw. satyna wzorzysta.
Gdzie zastosować szklenie matowe?
Szkło matowe można wykorzystać w wielu miejscach. Należy jednak mieć świadomość co do jednego: szkło matowe zapewnia prywatność, ale nie w 100%. Co to znaczy? Szkło matowe przepuszcza dość sporo światła, więc dobrze doświetla daną przestrzeń, ale widać przez nie np. kolory czy zarysy kształtów. Jeśli komuś zależy na całkowitym ukryciu się przed niepożądanymi spojrzeniami, wówczas musi zdecydować się na inne rozwiązania. Szkło satynowane doskonale sprawdza się jako obudowa prysznica. Ponadto stosuje się je w ściankach działowych, szklanych drzwiach, zabudowach. A co w przypadku szyb matowych? Okna PCV z szybami tego typu świetnie nadają się do łazienki, toalety czy innych pomieszczeń, w których chce się zachować dyskrecję.
Nowoczesne okna PCV to nie tylko szeroki wybór kolorów, kształtów i elementów dekoracyjnych. To także produkty wyjątkowo trwałe, energooszczędne i dźwiękoszczelne. Okna PCV można wyposażyć także w funkcjonalne szklenie. Jedną z możliwości jest zamontowanie szyb matowych, które idealnie sprawdzą się np. w łazience. Szło matowe, zwane satynowanym, to doskonały sposób, by odgrodzić się od innych osób i zachować prywatność. Trzeba jednak pamiętać, że szkło matowe, które z jednej strony jest lekko porowate, wymaga więcej pracy przy czyszczeniu w porównaniu ze szkłem gładkim. Okna Wrocław to najlepsza oferta na tanie okna PCV z montażem. Firma zapewnia bezpłatny pomiar na terenie całego Wrocławia!